Rubriky
Analýzy

Hodnota transakcí a poplatky těžařům v Q3

Celková hodnota transakcí, které během třetího kvartálu protekly Bitcoinovou sítí zaznamenala znatelný nárůst. Blockchainoví badatelé z The Block Crypto Research nová čísla prezentují v nedávno vydaném článku.

V období od července do září uživatelé provedli transakce v hodnotě přesahující 225 miliard dolarů, což představuje denní průměr ve výši 2.4 miliardy dolarů. Vyjádřeno v procentech, oproti Q2 letošního roku se jedná o 25% navýšení. Během dubna, května a června byla hodnota transakcí 180 miliard dolarů.

Graf znázorňující navýšení hodnoty transakcí mezi dvěma kvartály.
25% nárůst hodnoty transakcí oproti Q2

Co už článek neuvádí je fakt, že takto můžeme měřit pouze on-chain transakce, tedy ty, které se objeví na základní vrstvě bitcoinového blockchainu.

Zachytit data už však nejsme schopni z několika dalších škálovacích řešení, kterými jsou např. Liquid nebo oblíbený Lightning Network.

Jen z principu fungování těchto produktů je však jasné, že celková čísla budou daleko vyšší. Zatímco Lightning je používán spíše na bleskové rozesílání menších částek, Liquid Network je postaven na trochu jiném principu a je z velké části využíván velkými hráči na poli směnáren. Ti díky němu dokážou rychle a neveřejně přesouvat velké množství BTC.

Zatímco tedy on-chainová čísla rostou, dá se předpokládat, že společně s nimi roste mmj. i hodnota transakcí, které si mezi sebou posílají směnárny. Ty už však částečně migrovali na zmíněná off-chain řešení, jejich transakční objemy proto můžeme jen odhadovat.

Růst i na úrovni poplatků

Hodnota posílaná uživateli prostřednictvím bitcoinové sítě není to jediné, co zaznamenalo v uplynulém kvartálu nárůst. Znatelně se zvýšil i příjem minerů z poplatků. Ti dostali za procesování transakcí o 88% více, než tomu bylo během druhého čtvrtletí. Denně si tak na feečkách přišli na zhruba 987 000 dolarů.

Graf znázorňující navýšení poplatků mezi dvěma kvartály.
Poplatky minerům se za uplynulé čtvtletí zvedly o 88%

Zdroj: https://www.theblockcrypto.com/linked/80356/bitcoin-transaction-value-fees-q3