Rubriky
Ze světa

Square investovali… je 1% adekvátní?

Seriálový herec se ptá, jaká je odpověď na otázku z nadpisu. Je Alokace Square do bitcoinu dostačující?

Bitcoin Twitter má od včerejška o důvod víc k oslavám. Square oznámili dlouho očekávaný krok a nakoupili Bitcoin v hodnotě 50 milionů dolarů. Společnost pod vedením Jacka Dorseyho tak prostřednictvím investice alokovala ekvivalent zhruba 1% celkové hodnoty svého majetku.

Zatímco velká část komunity tento krok oslavuje, ozývají se i tací, kteří tvrdí, že 50 milionů dolarů je zbytečně malá částka. Microstrategy přece investovali přes 420 milionů dolarů, proč nemohli být ve Square s nákupem odvážnější?

Pravda je taková, že alokace společnosti Square není sice až tak badass jako ta, kterou určil Michael Saylor pro Microstrategy, ale je neméně inspirativní. Ryan Selkis, zakladatel portálu messari.io, se domnívá, že je dokonce důležitější.

Zatímco Michael Saylor skočil do vody po hlavě a investoval do BTC 90% volného kapitálu Microstrategy, Square se rozhodli jít trochu jinou cestou. 

Není pochyb, že Dorsey je minimálně stejný Bitcoinový proponent jako Saylor. Dalo by se argumentovat, že zakladatel Twitteru v oblasti sám navíc nejen podniká, ale prostřednictvím společnosti Square dokonce vede řadu aktivit za propagaci a otevřenost vývoje BTC ekosystému. Mimoto Square provozuje aplikaci CashApp a Dorseyho Bio na Twitteru říká jediné slovo – Bitcoin. Těžko jej tedy můžeme podezírat z toho, že se drží a hodlá držet při zemi. 

Jedna učebnicová

Co v tuto chvíli víme je tedy to, že Square provedlo příkladnou alokaci ve stylu, který je obecně všem nově příchozím doporučován.

MicroStrategy sice udělali velikostí svého nákupu dojem, ale s investicí 420 milionů dolarů do zcela nového aktiva se většina firem ztotožnit nemůže. Investovat jako Michael Saylor je sice velkolepé, ale malé a střední firmy po celém světě můžou jen těžko investovat 90% svého kapitálu do Bitcoinu.

Že je Dorseyho zájmem jít příkladem je patrné i z toho, jak k oznámení samotné investice přistoupil. Ve skutečnosti ji jako takovou ani nezmínil. Namísto toho na Twitter pověsil příspěvek, který obsahoval odkaz na dokument s návodem pro všechny, kteří o investování do bitcoinu přemýšlí ve své firmě. Od nápadu, přes rozhodovací proces až po samotné provedení.

Do vody se nemusí po hlavě

Ve Square tak sice mohli investovat částku daleko větší, dokonce mohli lehce přebít i opěvované MicroStrategy, ale megalomanství zde není záměrem.

Square, stejně jako Dorsey, se dle mého názoru nesnaží ukázat na sebe, ale na cestu, se kterou se může ztotožnit většina firem. Cesta k masové adopci nevede přes jednotky korporátů investujících do bitcoinu 90% zdrojů, ale přes tisíce menších firem, pro které je počáteční 1% investice daleko přijatelnější.

Anglicky dip your toes, obrázek zobrazující palec u nohy před ponořením do vody. Symbolizuje vstup firem alokujících nízké procento svého cashflow do Bitcoinu, tak jako to udělali ve Square.