Rubriky
Zajímavosti

Směňujeme Bitcoin za Big Mac

Přiznám se, že jsem si do dnešního dne nebyl vůbec vědom toho, že už pár let existuje stránka, která povedeně aplikuje menší twist na populární Big Mac Index a jednoduše ukazuje, kolik Big Maců dostanete za 1 bitcoin. Seznámil mě s tím až dnešní článek na serveru Decrypt

Obrázek tančícího hamburgeru!

What the hell?

Pro zopakování, Big Mac Index je metrika, která ukazuje sílu jednotlivých světových měn. Vychází z předpokladu, že stejné výrobky by měly po přepočítání měnovým kurzem stát stejně všude po světě. Big Mac byl tedy pro tento index vybrán, protože je široce dostupný a vyrábí se všude stejně. To však neznamená, že za něj taky všude stejně zaplatíte.

Aktuálně Vás v Česku vyjde tenhle sendvič na 85 Kč, ale v Rusku by jste za ekvivalent 85 korun dostali tyhle burgery skoro 2. Big Mac Index nám tedy v tomto případě ukazuje, že silnější měnou je česká koruna.

Bez zacházení do dalších detailů, dá se polemizovat, jestli není premisa, na které tato metrika stojí, pouze ekonomickou teorií, pro více informací tedy zde.

Bit Mac Index?

Někdo tedy tenhle koncept trochu pozměnil a nabízí nám teď jednoznačnou odpověď na otázku, kolik Big Maců si můžeme koupit za 1 bitcoin?

Graf znázorňující křivku s počtem Big Maců, které si můžete za 1 Bitcoin koupit.

Když budete chtít, můžete se přepínat mezi jednotlivými zeměmi a koukat na to, kde jich dostanete nejvíc, a dostat tím odpověď na otázka, kam se po býčím trhu přestěhovat.

Na závěr tedy jedním číslem, v ČR dnes můžete jeden bitcoin směnit za 3424.66 Big Maců.. a nebo třeba 3424 a dietní kolu.

Mimochodem, když v roce 2015 stránku spouštěli, její admin na ni připnul svůj komentář. V něm oslavoval, že si za 1 BTC koupíte populárních hamburgerů už skoro 100. A pak, že držet Bitcoin se nevyplatí 🙂

Komentář od admina stránky, který před 5 lety při spouštění Bitcoin indexu oslavoval, že Vám 1 Bitcoin koupí 100 Big Maců.

Doporučuju navštívit http://bitcoinppi.com/ a trochu si zablbnout 🙂

Zdroj: https://decrypt.co/43828/this-is-how-many-big-macs-a-single-bitcoin-will-buy-you
https://finex.cz/big-mac-index/
https://giphy.com