Rubriky
Analýzy

O halvingu polopatě

Letošní halving byl historicky tím nejdiskutovanějším (čti nejočekávanějším). Přestože na něm nic unikátního nebylo, vzato čistě statisticky ho sledoval největší počet uživatelů.

Pět měsíců po sledované události se cena pohybuje o nějakých 30% výš, přesto mezi některými lidmi panuje zklamání. Myslím si, že pramení z částečně přehnaného očekávání a neuvědomění si, jakým způsobem půlení odměn na trh působí z krátkodobého a dlouhodobého hlediska.

Jako na zavolanou se na Twitteru v týdnu objevilo vlákno, které tento mechanismus (včetně nejdříve pomalu rostoucí ceny) objasňuje. Poděkování patří uživateli Croesus_BTC, který infografiku vytvořil.

Období před halvingem

Oranžový blok (vlevo) znázorňuje objem mincí, které se měsíčně vytěží zatímco modrý blok (vpravo) znázorňuje poptávku. Před halvingem je poměr přibližně stejný, nově vytěžené mince nahrazují ty, které hodleři stahují z oběhu.

Zelený blok uprostřed představuje zásobu bitcoinů, které jsou v danou chvíli na trhu volně k zakoupení a oranžový polokruh naspod reprezentuje mince, které drží hodleři v dlouhodobých zásobách.

Nastává půlení

Zatímco poptávka po bitcoinu zůstává nezměněná, mineři začínají těžit poloviční množství mincí než tomu bylo před halvingem.

3 měsíce po půlení

Začíná se projevovat efekt snížené produkce, hodleři z oběhu stahují dvojnásobek objemu, který se měsíčně vytěží.

6 měsíců po půlení

Dochází k výraznějšímu snížení zásoby mincí, které jsou na trhu k dostání a začíná se zvyšovat cena. Na trhu s jakýmkoli dalším aktivem by se v tuto chvíli akorát zvýšila produkce daného aktiva.

9 měsíců po půlení

Vyšší cena motivuje hodlery část svých zásob prodat, rostoucí cena však zároveň přitahuje více zájemců a jejich poptávka začíná výrazně převyšovat měsíční nabídku. Přestože se do hry začíná zapojovat stále více minerů, nedokáží změnit předem stanovený objem, který se nově těží.

12 měsíců po půlení

Poptávka po mincích nyní zcela převyšuje objem, který se měsíčně vytěží a který jsou hodleři ochotni prodat. Začíná se naplno projevovat snížená produkce, kterou halving před rokem odstartoval. Cena se zvyšuje parabolicky a nastává fáze mánie, která končí skončí až v momentě, kdy je cena natolik vysoká, že přesvědčí držitele mincí, aby je začali rozprodávat.

Závěrem

Jak uvedl autor těchto tweetů, obrázek je to značně zjednodušený a ve skutečnosti do hry vstupuje řada dalších prvků, když však okolní hluk pomineme, dostaneme srozumitelný pohled na to, jakou lavinu událostí halving ve skutečnosti spouští.


Zdroj: https://twitter.com/Croesus_BTC