Rubriky
Zajímavosti

Den, kdy se neprodalo 10 000 BTC za 50 dolarů

Přiznám se, že občas trávím až příliš mnoho času na diskusním foru bitcointalk.org. Člověk se tam může lehce proklikat až do bitcoinové doby kamenné a z první ruky sledovat, jak se vše s Bitcoinem spojené během let vyvíjelo.

Mamut na obrázku s neandrtálci. Paralela s tehdejší situací v BTC ekosystému.

Pro ty, co si nejsou jisti, o čem to mluvím – BitcoinTalk.org je fórum, které založil na sklonku roku 2009 sám satoshi. Stránka tehdy sloužila jako místo, kde mohla rozrůstající se komunita diskutovat na různá témata v té době ještě obskurně malého projektu. Bitcoin měl v té době cenu zhruba 0.0008 dolarů.

Snímek hlavní stranky BTC fóra bitcointalk.org
Fórum BitcoinTalk.org vypadá dnes stejně jako před 11 lety

Jak šel čas, satoshi se postupně stáhnul, až se v roce 2010 úplně vytratil. Jím spuštěné fórum však zůstalo dodnes zachováno a přestože je směr, jakým se od zmizení satoshiho odvíjí občas kontroverzní, nedá se mu upřít, že nabízí fascinující pohled do historie. Mimochodem, satoshiho uvítací post na tomhle, dnes už legendárním fóru, si můžete přečíst v celé délce zde:

Snímek satoshiho uvítacího příspěvku na novém Bitcoin fóru.
Satoshi vás v listopadu 2009 vítá na místě, které pro komunitu sám spouští.

Jelikož je o historické momenty mezi čtenáři zájem, rozhodl jsem se, že sem občas vypíchnu příspěvky, které se právě s tímto fórem pojí. Řada z nich nabízí až fascinující pohled na to, jakou cestu jsme za 11 let s Bitcoinem urazili.

Píše se 30. března 2010

Zhruba 15 měsíců poté, co Satoshi “vytěžil” první blok a pomyslně tak vdechl Bitcoinovému blockchainu život, se na BitcoinTalk objevil příspěvěk uživatele SmokeTooMuch. Jeho vlákno neslo následující název:

Bitcoin Aukce: 10 000 BTC – vykopávací cena 50 dolarů

SmokeTooMuch byl jedním z raných uživatelů nové technologie a v březnu roku 2010 se rozhodl své bitcoiny vydražit. Vypsal tedy aukci, jejíž vyvolávací cena byla 50 dolarů, přepočteno dnešním kurzem tedy nějakých 1140 Kč. 1 BTC tedy ocenil na zhruba 0.005 dolarů.

Snímek z aukce o 10 000 BTC.

Ačkoli se nám to dnes zdá až neuvěřitelné, s přihlédnutím k tomu, že v tehdejší době byla komunita nepoměrně menší a bitcoin neměl takřka žádnou cenu, na požadovanou částku nikdo nepřihodil. SmokeTooMuch však dostal dvě protinabídky.

Jednu od uživatele dwdollar, který kontroval tím, že z nedostatku zájmu ostatních nabídne alespoň něco a navrhnul částku 20 dolarů. To se však autorovi aukce nelíbilo a nechal prostor pro příhozy.

Trvalo další tři dny, než se ozval uživatel NewLibertyStandard a do aukce se zapojil. Nejdříve se však rozepsal o tom, proč si myslí, že se mu zdá vykopávací cena přemrštěná (sám v té době bitcoin prodával) a odůvodnil tak, proč je za sbírku 10 000 BTC ochotný nabídnout pouze 25 dolarů.

Snímek z příhozu uživatele NewLibertyStandard, který nabízí 25 dolarů za hromádku 10 000 BTC.

Nabídka, kterou učinil, byla tou vůbec poslední, která se kdy ve vláknu objevila. Aukce skončila o 4 dny později a její autor ji uzavřel slovy, že bitcoiny z důvodu nedosažení na vykopávací cenu neprodává.

Během jednoho březnového týdne tak neúspěšně skončila jedna z prvních bitcoinových aukcí.

Snímek z příspěvku uživatele SmokeTooMuch, který pro nedo ukončuje aukci

Mimochodem, zajímavostí je, že uživatel NewLibertyStandard, který nabídnul částku 25 dolarů, je vůbec prvním člověkem, který začal bitcoiny za fixní kurz prodávat. Zmínil jsem se o něm v nedávném článku V dnešní den před 11 lety získal Bitcoin poprvé cenu.


Zdroj: https://bitcointalk.org/index.php?topic=92.0
https://theguardian.com