Rubriky
Rádoby recenze

Evropský kandidát na ideální DCA

Nedávno jsem psal o tom, jak mi na české scéně chybí služba, která by uměla jednoduchej DCA. Průměrování nákladů se čím dál tím častěji ukazuje jako metoda, která s sebou nese celou řadu výhod a přitom zde není jednoduchá obdoba něčeho, jako je třeba americký Swan Bitcoin.

Není sice úplně pravda, že bychom jako čeští uživatelé neměli vůbec na výběr, ale když pominu Coinbase, kde se dají automatické nákupy nastavit, tak je výběr mizivej. A protože bych se raději Coinbase vyhýbal, zkouším hledat alternativy.

Nedávno jsem tak natrefil na jednu, kterou jsem pár týdnů zkoušel a která na mě udělala na mě vcelku pozitivní dojem. Jedná se o službu od společnosti Relai.

Snímek s vysvětlivkama ze stránek www.relai.eu
Snímek s vysvětlivkama ze stránek www.relai.eu

Předem musím podotknout, že za ní stojí tým ze Švýcarska a v tuto chvíli přijímají pouze eura a švýcarské franky. Pokud to ale pro někoho není problém, případně si je schopný směnit koruny na eura, třeba v Revolutu, může Relai klidně používat. Nativně sice koruny nepodporují, ale oproti Coinbase mají ve většině věcí navrch.

Jak by se dalo očekávat, jako klasickej DCA provider nabízí možnost nakupovat bitcoin v intervalech, v čem se ale odlišují je to, že se zde nevytváří žádný účet a díky švýcarské legislativě se po uživateli nepožaduje ani ověření totožnosti. Zapotřebí je jen email.

Služba funguje na principu, kdy při prvním spuštění zadáte IBAN, ze kterého budete peníze odesílat a aplikace Vám vrátí variabilní symbol, který zadáte do odchozí platby. Interně se tím Vaše platby spárují. Jakmile si navolíte výši a frekvenci vkladu, můžete si nastavit trvalý příkaz a kluci z Relai za Vás od té chvíle budou nakupovat.

Snímek z aplikace na mém telefonu ukazující možnost volby frekvence nákupů
Snímek z aplikace na mém telefonu

Nutno říct, že bitcoin posílají defaultně do peněženky uvnitř aplikace. Z ní se dá btc libovolně vybrat, nebo rovnou prodat, první transakce však vždy bude do interní wallet.

Relai po Vás sice nechtěji občanku, ale právě proto, že obchází KYC a AML, musí podle švýcarské legislativy zaručit, že bitcoin poputuje k tomu, kdo za něj zaplatil. Toho dosáhnou tím, že pro uživatele uvnitř aplikace vygenerují peněženku, která bude nakoupený bitcoin přijímat. Privátní klíče od ní však drží pouze uživatel a po opsání klasických 12 slov se dá obnovit na jakémkoli zařízení.

Co se týká poplatků, ty jsou asi tím nejslabším bodem. Nákup vyjde na klasické 3%, což je stále víc, než nabízí DCA alternativy v USA, na druhou stranu se jedná víceméně o standard. Výhodou budiž to, že se nikomu nemusí posílat fotky dokladů.

Snímek z aplikace Relai ukazující automatické nákupy během 3 týdnů
Relai automaticky nakupovali 3 týdny

V rámci odzkoušení jsem si nastavil automatické týdenní nákupy. V Revolutu jsem si zařídil trvalý příkaz, který mi každý pátek odesílá 20 euro na účet společnosti Relai a ta mi ve stejný den posílá do peněženky bitcoin. Svůj třítýdenní nákup jsem si následně odeslal k sobě do hardwarové peněženky a vše proběhlo v pořádku.

Přestože bych asi Relai kvůli poplatkům nevyužíval pro investování větších částek, zdají se mi jako příjemná varianta pro lidi, kteří chtějí zautomatizovat svoje nákupy a pokud možno si kvůli tomu nezřizovat další účet a neodesílat třetí straně osobní dokumenty. Plus bych dal za minimalistický vzhled aplikace, intuitivní menu a vlastnictví privátních klíčů interní peněženky.


Se společností Relai nejsem nijak afiliován, ani neposkytuju referral link, jedná se čistě o poznatky z hledání vhodného nástroje pro DCA.