Rubriky
Zajímavosti

Dvojí standard u Revolut

Směnárna Kraken, která podporuje eurové účty, dnes ohlásila spuštění okamžitých SEPA transakcí. Chápu, že to je pro většinu českých uživatelů asi nepodstatná informace, u mě tím ale znovu vyvolali zájem, který hned vysvětlím.

Já mám totiž s Krakenem už pár let takovou love and hate story, i když na tom směnárna samotná nenese žádnou vinu. Abych to uvedl na pravou míru, ještě v době, kdy jsem žil v zahraničí a euro bylo mou primární měnou, jsem se čas od času snažil přes Kraken nakoupit, zaboha jsem k nim ale peníze nemohl dostat.

Problém je totiž, v tom, že jsem na převody používal primárně Revolut a ti se historicky s bankovními institucemi společností, které prodávají kryptoměny, tvrdošíjně odmítají bavit.

Revolut pokaždé, když odesíláte prostředky na burzu.

Ačkoli Kraken už dlouho nabízí asi 4 různé účty, na které se k nim můžou peníze poslat, Revolut vždy jakýkoli pokus o platbu zarazil. Když dnes tedy Kraken oznámil, že urychluje eurové transakce, přišlo mi to zajímavé, ale co na plat pro někoho, kdo k nim nemůže poslat peníze ani pomalu. Nicméně, napadlo mě jít na věc oklikou.

Individual vs Business

Při zadávání platby v mobilní aplikaci Revolut se nejdříve musí zvolit, jestli posíláte peníze fyzické osobě, nebo zda putují na účet společnosti. Protože historicky zadávám směnárny jako business accounts, rozhodl jsem se, že tentokrát zkusím Krakenu poslat platbu, jako kdybych ji posílal rodinnému příslušníkovi.

Zadal jsem tedy příjemce jako “Individual”, vyplnil IBAN a platbu odeslal. Teď si možná říkáte, že to je přece už starej trik, ale i když mě to už stokrát napadlo, vždycky jsem si říkal, že tohle je přesně to, na co je systém Revolutu nastavený. Evidentně není, do minuty mi přišel z Krakenu potvrzující email, že se transakce připsala na můj účet.

Abych si ověřil, že ta stejná transakce se mi vrátí, pokud ji pošlu na burzu a přiznám, že se jedná o firemní účet, zadal jsem ji znovu a tentokrát jako “business”. Voila, transakce byla zcenzurována a systémy ji dál nepustily.

Abych se přiznal, nečekal jsem, že takhle stupidně jednoduchá oklika může vůbec zafungovat. Jak je ale patrné, pokud posíláte platbu na účet směnárně, ale předstíráte, že je to Pepovi od vedle, tak s ní Revolut nemá problém, ale v momentě, kdy identifikujete příjemce jako firmu, systémy ji automaticky zastaví. Tak vlastně nevím, jestli to oslavovat, nebo se chytat za hlavu, ale pokud jste někdo v podobné situaci, evidentně stačí předstírat, že posíláte platbu sousedovi a Revolut vám ji expresně odbaví.