Rubriky
Statistiky

BTC v majetku akciovek

One does not simply hold cash on corporate balance sheet, říká Aragorn. Akciové společnosti to začínají chápat.

Nedávné nákupy společností Square a MicroStrategy spustili v Bitcoinové komunitě lavinu reakcí. Krom nekonečné zásoby memes a vtípků na adresu těch, kteří nedávno veřejně s Bitcoinem kapitulovali, se na Twitteru objevil i jeden zajímavý projekt s názvem Bitcoin Treasuries.

Jedná se o jednoduchý přehled akciových společností, které na základě veřejně přístupných informací vykazují Bitcoin ve svém majetku.

Tabulka obsahuje základní informace jako název společnosti, symbol na burze, datum nákupu BTC atp. Co je ze všeho nejzajímavější jsou pak dva poslední sloupečky, které udávají počet bitcoinů, které daná firma drží a jakou to představuje část z celkových 21 milionů.

Tabulka uvádějící počet a hodnotu BTC držených akciovými společnostmi.
www.bitointreasuries.org

V tomto směru vede s velkým náskokem Grayscale Bitcoin Trust, kteří po nedávné nákupní mánii vlastní 2,14% BTC, které kdy spatří světlo světa. Zde je jen nutno podotknout, že jak GBTC, tak několik dalších naspodu tabulky, jsou fondy, které bitcoiny drží, aby je dále nabízeli jako investiční produkt svým zákazníkům. 

Oproti tomu jsou zde však i společnosti jako MicroStrategy, které podnikají v jiném odvětví a v bitcoinu vidí ideální místo buď pro investici nebo ochranu stávajícího kapitálu.

Podle Bitcoin Treasuries tak v tuto chvíli pár přidaných akciovek ve svém majetku vykazuje 598 237 BTC v hodnotě 6,789 miliard dolarů. S přihlédnutím k předem známému maximu 21 milionů mincí tak drží 2,85% digitálního koláče.

Stránky jsou k nalezení na adrese www.bitcointreasuries.org a pokud Vám nějaká společnost na seznamu schází, můžete ji přidat přes pull request na GitHub.


Zdroj:
https://bitcointreasuries.org/
https://twitter.com/gregzaj1