Rubriky
Ze světa

Podpoř svého vývojáře

Přestože populární show What Bitcoin Did není úplně můj šálek kávy, dneska jsem si přehrál aktuální díl s Amiti Uttarwar, která povídala o tom, co to obnáší stát se nezávislým vývojářeem Bitcoin Core na plný úvazek. Pokud by se o tom někdo rád víc dozvěděl, dopuručuju si rozhovor poslechnout, je to o něco míň senzachtivé téma, ale pro mě o to zajímavější.

Část rozhovoru Amiti strávila vysvětlováním toho, jak se může vývojář vůbec uživit přispíváním a revidováním kódu ostatních. To mi připomnělo, že jsem nedávno narazil na stránku Pierra Rocharda, který vytvořil projekt BitcoinACKs.com

Ve zkratce, jedná se o stránku, která je založena právě na myšlence, že Bitcoin developery může podpořit kdokoli a to zcela cíleně. BitcoinACKs agreguje pull requesty z GitHubu Bitcoin Core a u každého z nich umožňuje vyjádřit finanční podporu danému projektu.

V plné kráse zde fungují tržní mechanismy, kdy např. společnost či jednotlivec, může přispět libovolnou částkou na specifický projekt, jehož vývoj bude naopak prospěšný pro uživatele samotného.

Příkladem zde může být situace, kdy podnikatel integruje bitcoin do svého obchodního systému, ale chybí mu specifická API funkcionalita. Díky BitcoinACKs tak může podobné projekty vyhledat a vývojáře daného upgradu přímo podpořit.

Snímek z BitcoinAcks.com, kde uživatelé mohou podpořit jednotlivé projekty.
Landing page bitcoinAcks.com

Rochardův projekt tak zároveň funguje jako jakýsi volební mechanismus, kdy lidé prostřednictvím financí hlasují, které projekty pro ně mají v danou chvíli největší význam.

Částky jsou vývojářům vypláceny jak on-chain tak pomocí lightningu. Zároveň zde může uživatel přislíbit podporu a dar nechat vyplatit až za určité podmínky, např. v momentě, kdy dojde ke sloučení daného upgradu.

Pokud by to někoho víc zajímalo, doporučuju navštívit www.bitcoinacks.com a případně si přečíst návod přímo od Rocharda https://www.pierrerochard.com/how-to-pay-for-bitcoin-development/