Rubriky
Zajímavosti

V dnešní den před 11 lety získal Bitcoin poprvé cenu

Kdo četl včerejší článek, ten už ví, že v současné době si můžeme v ČR za 1 bitcoin koupit zhruba 3,5 tisíce Big Maců. Perspektivu na tohle číslo dostaneme už jen pohledem do roku 2015. V té době bychom si jich domů odnesli o něco méně, konkrétně by to bylo nějakých 100 kousků tohodle známého sendviče. Pohled o dalších 6 let zpátky nám ale nabídne ještě lepší možnost odzoomovat.

Twitterový účet River Financial dnes totiž připomněl, že v tento den před 11 lety to bylo poprvé, kdy někdo oficiálně přiřadil Bitcoinu cenovku. Majitelé stránek New Liberty Standard tehdy začaly prodávat Bitcoin, který průběžně těžili. Ačkoli se to může, s přihlédnutím k tomu, co víme dnes, zdát překvapivé, neprodávali ho s marží, ale za cenu, která odpovídala nákladům, které s těžbou měli.

Na stránkách, které jsou dnes dostupné už jen díky službě WayBackMachine, zájemcům o nákup vysvětlili, jak se k ceně dopočítat.

Obrázek vysvětlující jakým způsobem se počítala cena Bitcoinu v roce 2009, resp. jak ji počítal portál New Liberty Standard
Výpočet BTC ceny by New Liberty Standard. Snad si něco nechali i pro sebe.

Jednalo se o jednoduchý vzorec, který bral v potaz pouze náklady spojené se zapojením počítače do sítě. Žádné opotřebení nebo náklady na stroj samotný. Co se ve zpětném zrcátku nezdá jako businessově ideální rozhodnutí se však zapsalo do historie jako důležité datum. Bylo to vůbec poprvé, kdy někdo Bitcoinu přiřadil dolarovou hodnotu.

Včerejší článek jsem ukončil jednoduchým číslem, dopočítali jsme se toho, že si za 1 bitcoin můžeme v roce 2020 koupit 3,5 tisíce Big Maců. Je proto jen příhodné, udělat to tak i dnes.

Před 11 lety by Vám naopak 1 Big Mac koupil zhruba 3,5 tisíce bitcoinů. 5.10.2009 by vám totiž New Liberty Standard prodali 1 BTC za 0.00076 dolarů. 

Doporučuju navštívit: NewLibertyStandard

Zdroj: https://twitter.com/riverfinancial/status/1313158320543485952?s=12