Rubriky
Ze světa

Venezuela centralizuje mining

Levná elektřina a silně inflační ekonomika daly ve Venezuele už před lety za vznik ideálním podmínkám pro těžbu Bitcoinu. V krátké době se tahle země Jižní Ameriky stala vůbec desátým největším přispěvatelem hashratu na světě. Bohužel tamním těžařům se teď vláda snaží začít diktovat striktní podmínky.

Zdroj: AFP.com

Venezuelský novinkový portál Criptonoticias zveřejnil informace o novém dekretu, kterým tamní vláda nařizuje všem těžařům vstoupit do společného poolu, který bude silně legislativně regulován.

Těžba je v něm sice uváděna jako zákonem povolená činnost, nově vzniklá legislativa se však snaží toto odvětví centralizovat a mít nad nim kontrolu. Vláda se prostřednictvím nového dekretu chystá dohlížet na všechny aspekty související s těžbou, počínaje výrobou ASIC minerů a importem vybavení přes výstavbu samotných farem až po způsob, jakým se budou rozdělovat samotné výdělky.

Zdroj: giphy.com

Centralizovaná decentralizace

Státní představitelé tvrdí, že mining digitálních měn poskytuje záminku spekulovat s hodnotou místního boliváru a zároveň umožňuje obcházet státní finanční kontroly. Nově se tedy budou muset těžaři zaregistrovat do centrální databáze minerů RIM (Registry of Miners) a počkat, až jim bude vydána patřičná licence. Stejně tak se do databáze musí přidat výrobci vybavení a kdokoli, kdo se bude podílet na výstavbě těžařských farem. Pro ty, kdo se budou snažit registraci vyhnout, si vláda nachystala postih ve formě vysokých pokut.

Lidé podnikající v tomto odvětví tak už bijí na poplach. Bojí se, že možnost nahlížet do centrální databáze přiláká zločince a zkorumpované vládní činitele, kteří budou mít možnost minery vydírat. Ti musí v databázi uvádět např. i své výdělky.

Dalším důvodem obav je centralizace všech těžařů do jednoho poolu. Ten bude s největší pravděpodobností provozován venezuelskou vládou, která tak získá další páku nad svými obyvateli. Bude tak mít možnost přímo vybírat daně, zadržovat platby a libovolně zmrazovat účty jednotlivých těžařů. De facto si tak tamní vláda dělá prostor dělat vše, proti čemu Bitcoin svou filozofií bojuje.

Zdroj: https://decrypt.co/42717/venezuelan-authorities-to-govern-all-bitcoin-mining-by-decree