Rubriky
Ze světa

Počet Bitcoin automatů překročil 10 000

Podle statistik serveru CoinAtmRadar znamenal dnešní den pokoření pomyslné hranice 10 000 instalovaných Bitcoinových bankomatů.

Bitcoin automat umístěný uprostřed znaku Bitcoinu.

Ty jsou obdobou klasických automatů, jen s rozdílem, že nabízejí nákup a prodej Bitcoinů za bankovky. Někteří poskytovatelé jdou v tom, co jejich bankomaty nabízejí ještě dál a umožňují např. nákup alternativních kryptoměn a různé další služby. Pro nás je důležité si upřesnit, že se zaměřujeme na automaty, které disponují alespoň základní dovedností nakoupit a prodat Bitcoin za cash.

V letošním roce pozorujeme v počtu takto instalovaných zařízení nárůst vůbec největší. Během necelých devíti měsíců se jich nainstalovalo už 3 885, což je o 67% více než za stejné období vloni.

Podle analytické firmy AnksjeBloggen se jedná o jeden z důsledků pandemie COVID-19. Lidé vyhledávají modernější způsoby, jak přistupovat ke svým financím, a Bitcoin automaty v tomto směru poskytují praktický a rychlý způsob nákupu i prodeje. 

USA je lídrem

První Bitcoinový bankomat byl představen v roce 2013 v kanadském Vancouveru. Amerika však záhy Kanadu a všechny další státy předehnala a dnes je v tomto ohledu světovým leaderem. Z celkového počtu 10 000 automatů jich je v USA přes 7 500. Za poslední rok se tak jedná o nárůst ve výši 127%.

V Česku se první automat představil začátkem roku 2014 v pražských Holešovicích. V současné době je Česká Republika mezi top 10 státy, co se počtu instalovaných zařízení týká. Na záda nám dýchá Polsko.

Největším výrobcem těchto zařízení je americká společnost Genesis Coin, která vyrobila něco přes 35% automatů rozmístěných po celém světě.

Každý pes jiná ves

Daniel Polotski, CEO a spoluzakladatel firmy CoinFlip, která je jedním z řady konkurentů Genesis Coin, se vyjádřil na téma legislativy. V rozhovoru pro server Decrypt sdělil, že v Americe se jedná o velmi regulované odvětví.

V některých zemích však jasný rámec definován není. Regulátoři se obávají, že Bitcoin automaty mohou představovat jednoduchý způsob praní špinavých peněz a některé státy zavedly legislativu, která staví provoz nelicencovaných automatů mimo zákon.

Minulý měsíc došlo např. v Německu k zabavení 17 nelicencovaných bankomatů od polského výrobce KKT UG. Zařízení byla v rozporu s novelou německé legislativy, která byla představena koncem loňského roku.

Zatímco regulace v některých zemích rozvoj zpomaluje, obecně se zdá, že odvětví jako takové nabírá na obrátkách.

“Řekl bych, že se jedná o velmi mladé odvětví a je zde spousta příležitostí růst. Myslím si, že to, jak Bitcoin proniká do mainstreamu a stále více lidí se ho snaží nakoupit, nám dává ideální podmínky k dalšímu rozmisťování bankomatů a to jak v USA, tak i dalších zemích. Nevidím důvod, proč by se dalším milníkem, kterou brzy pokoříme nemohla stát hranice 100 000”, dodal Polotski na závěr rozhovoru.