Rubriky
Analýzy

On-chain fundament posílil

Bitcoin se minulý týden začal zotavovat. Zatímco na jeho začátku stál u cenovky 10 340 dolarů, týden už zakončil těsně pod hranicí 11 000. Přes ni se krátce přehoupnul nejdříve ve středu a později i v sobotu, ale nepodařilo se mu nad ní udržet. V současné době se cena pohybuje okolo 10 400 dolarů, dolů ji však tlačí propad akciového trhu.

Cenový vývoj za 38.týden roku 2020
Nad hranicí 11 000 dolarů jen krátce

Server Glassnode se s námi podělil o rekapitulaci uplynulého týdne a jako obvykle nabízí mou oblíbenou analýzu on-chain dat. Zatímco současný týden otevíráme v červených číslech, celkový fundament se za posledních 7 dní zlepšil.

GNI

Glassnode hodnotí celkové zdraví Bitcoinového ekosystému ukazatelem GNI, o kterém jsem se rozepsal v jednom z minulých vydání. Ve zkratce, jedná se o tzv. Glassnode On-Chain BTC Index, který má za úkol jedním číslem vyjádřit stav, v jakém se Bitcoinovej blockchain nachází a kam má s největší pravděpodobností do budoucna našlápnuto. Tohle číslo nabývá hodnot od 0 do 100 – čím více tím lépe.

Za minulý týden se tedy tento Index zvýšil o 5 bodů a momentálně sedí na hodnotě 60, což je stále celkem pohodlně v rámci bullish teritoria. Za celkový nárůst vděčíme růstu ve všech oblastech, které do GNI spadají, těmi jsou konkrétně Zdraví ekosystému, Likvidita a Sentiment.

38. týden letošního roku v nich přinesl tyto výsledky:

On-chain fundament je počítán výstupem několika kategorií. Graf znázorňuje jak si jednotlivě každá z nich stojí.
Graf zobrazuje známky z jednotlivých oblastí a jejích podkategorií. GNI zcela vlevo.
  • Zdraví ekosystému posílilo o 9 bodů na celkových 74. Podkategorie Network Growth zaznamenala nárůst o 16% díky významnému přírůstku nových adres. Zároveň došlo k navýšení celkového počtu on-chain BTC transakcí.
  • Likvidita zaznamenala nárůst o 2 body na finální hodnotu 55. Podkategorie Trading liquidity a Transaction liquidity nepatrně vzrostly s tím, jak vzrostla likvidita uzamčená ve stablecoinech a navýšil se počet transakcí.
  • Sentiment se zvýšil o 4 body, za což vděčíme zlepšení v podkategorích Investor sentiment a Saving behavior. Investiční sentiment se zlepšil tím, jak přes týden rostla cena, což vedlo k navýšení celkového počtu UTXO, které jsou v danou chvíli ziskové. Zároveň hodleři přikupovali BTC do svých dlouhodobých portfolií, čímž zaručili bodové zlepšení i pro kategorii Saving behavior.

Glassnode zakončují report konstatováním, které provází většinu posledních čísel. Investorům se doporučuje věnovat pozornost tradičním trhům, jelikož zde existuje alespoň částečná korelace mezi BTC a akciovými trhy a dnešní propad na burze tuto hypotézu do jisté míry potvrdil.  Kompletní newsletter si můžete přečíst zde.

Zdroj: https://insights.glassnode.com/the-week-on-chain-week-38-2020/