Rubriky
Čtení do Citadely

Čteme Bitcoin

Článek je přeložen z anglického originálu a publikován se svolením redakce Citadel 21. Autorem textu je Knut Svanholm.

Nejste připraveni

…zvolá polodémon Illidan Stormrage v upoutávce na historicky první rozšíření populární hry World of Warcraft: Burning Crusade. Společnost Blizzard Entertainment, která za touhle MMORPG hrou stojí, ve své době zásadně podcenila s jakým návalem předplatitelů se v následujících letech setká. Servery byly plné, hra se sekala a dlouhé měsíce se nedalo přihlásit.

World of Warcraft měl na svém vrcholu něco okolo 12 milionů předplatitelů. Víc, než je obyvatel Dánska, Norska a Islandu.. dohromady. Zároveň se pyšnil nejbohatší in-game ekonomikou napříč herním světem. V Číně byla celá patra mrakodrapů obsazená společnostmi zaměstnávající tzv. farmáře. Lidi, kteří prodávali Zlaťáky na černých trzích po celém světě… měnu, kterou uvnitř hry výhodně těžili. Blizzard se tehdy zachoval jako Centrální Banka Azerotu a v rámci snah takovému chování zabránit, začal tyto účty banovat. O něco později změnil i samotné herní mechanismy, aby už Zlaťáky nebyli tak důležité pro další postup ve hře. Snížil tím jejich hodnotu. Tak.. a co že má tohle společného s Bitcoinem?

To, co se odehrálo ve virtuální ekonomice uvnitř jedné hry, je perfektní metaforou toho, jaký má centrální bankovnictví vliv na nás, účastníky ekonomiky v realném světě. Bankéři mění životy obyčejných lidí, díky svým neomezeným možnostem manipulovat s hodnotou peněz. Blizzard by pravděpodobně býval nechal volnou ruku svobodné tržní ekonomice, která se tehdy ve World of Warcraft začala rozvíjet, kdyby jim jen za zády nestáli regulátoři, kteří začali nad farmařením Zlaťáků zvedat obočí. Dost možná si taky Blizzard chtěl uchovat monopol nad svým výtvorem. Přesně tak, jak to rády dělají jednotlivé země. Přesně to totiž státní zřízení jsou. Výtvory. Stát je jen myšlenka. Nic víc, nic míň.

A právě myšlenky mají sílu. Zvolání démona z úvodu článku “Nejste Připraveni” by mohlo sloužit jako varování pro nás Bitcoinery. Máme před sebou další bull market a předpovědí na vývoj ceny je celá řada. Někdo si myslí, že se ještě vrátíme k hranici 3 tisíc dolarů, než se býk nadobro rozeběhne. Jiní tvrdí, že se dostaneme na 40 tisíc dolarů, 100 tisíc dolarů a ještě výš. Je tady ale jeden scénář, nad kterým většina z nás neuvažovala. Myšlenka až moc odvážná. Co když přicházející bull run odstartuje hyperbitcoinizaci?

Hyperbitcoinizace je definována jako: dobrovolný přechod z podřazené měny na tu s lepšími, nadřazenými vlastnostmi. Její nástup bude výsledkem série podnikatelských snah, nikoli monopolistickým vynucováním pravidel. Jinými slovy, jedná se o bod v čase, kdy dochází k prozření mas lidí k nepopiratelně lepším vlastnostem Bitcoinu. Lidé se během této fáze snaží zoufale nakoupit to, co ještě z tohoto digitálního koláče zbývá. Nakupují, dokud zbývá čas. Nastupuje FOMO rozměrů, jaké si neumíme představit. Událost, kterou dějiny nepamatují. Událost, která učiní z národních měn bezcenné kusy papíru. Možná to zní přitažené za vlasy, ale je tady šance. Šance, že ten nadcházející bull run bude tím, co převáží misky vah.

Historicky třetí halving je za námi a vytěžit jeden bitcoin teď zabere zhruba 90 vteřin. To znamená, že na příští minutu a půl je k rozebrání pouze jeden bitcoin. Jeden bitcoin, o který bojuje celý svět.. Ještě minuta a půl, než se vytěží další. Co to bude znamenat, teď s jistotou nikdo neví. Co by to ale mohlo znamenat, je konec světového uspořádání tak, jak ho známe. Začátek nové éry. Pokud začne FOMO dopadat na instituce a jednotlivé státy, uvidíme, jak se před našima očima odehrává Vězňovo Dilema. Událost tak bizarní, až nepředstavitelná. Představte si, že se cena bitcoinu zdvojnásobuje každý týden.10k USD, 20k, 40k, 80k, 160k, 320k, 640k, 1 milion, 2 mil, 4, 8, 16 atd. Ze začátku budete šťastní, že teď z Vašich bitcoinů můžete jedním šmahem zaplatit celou hypotéku. Ale co se stane, když jejich hodnota najednou stoupne natolik, že si můžete koupit menší město? Co až si budete moct koupit nejen Vaše kamarády, ale rovnou celé armády? Co až si uvědomíte, že jste bohatší než třeba Tibet?

Nejste připraveni!

Pokud by se tak bizarní scénář, jako popisuje hyperbitcoinizace odehrál, je extrémně důležité, nejen abyste drželi své privátní klíče a měli pár hardwarových peněženek, ale taky abyste měli vlastní full node. Ze všeho nejvíc bude potřeba bitcoiny zabezpečit a abyste to udělali správně, budete si muset hodně věcí dostudovat. Upřímně, měli byste s tím začít hned teď!

Zadruhý, musíte si to srovnat v hlavě, abyste neudělali žádnou hloupost. Nejen to, ale měli byste začít číst, o tom, co může s lidskou psychikou udělat náhlé zbohatnutí. Bohužel, přechod do světa, ve kterém je Bitcoin hlavní měnou, s velkou pravděpodobností nebude procházka růžovým sadem. Současné mocenské struktury své otěžě jen tak nepustí a Vy riskujete, že Vás to zaskočí. Nejste připraveni!

Nezáleží na tom, jaký máte plán pro případ, že hyperbitcoinizace nastane. Hlavně, abyste nějaký měli. Dobrým prvním krokem nejspíš bude seznámit se s pár Bitcoinery. Jsme kamarádští a rádi pomůžeme, pokud se nás nebudete ptát na shitcoiny. Je nás hodně a čím víc nás poznáte, tím větší šance, že Vám bitcoiny zachrání kůži, až se začne svět okolo Vás měnit.

Po nevyhnutelné recesi (nebo rovnou depresi), která bude nevyhnutelně následovat jako dohra pandemie, jejíž jméno nesmíme vyslovit, se možná začne otřásat důvěra, kterou vůči státnímu zřízení ještě lidé mají. Začnou se hledat alternativy. Jednou z nich je Bitcoin a je dost pravděpodobné, že jenom Bitcoin. Brány citadel budou otevřeny těm, kteří mají důvěru ostatních a proto znát pár Bitcoinerů, může přijít vhod. Je nás hodně a rádi si navzájem pomáháme.

Petyr Beylish z Hry o Trůny vysvětluje definici Chaosu.

Slovy postavy Petyra “Malíčka” Beylishe ze série Hry o Trůny: “Chaos není propast. Chaos, to je žebřík. Spousta těch, co chtějí nahoru, selžou a už nedostanou další šanci. Zlomí je pád. A další dostanou šanci jít vzhůru, ale odmítnou ji. Budou lpět na své říši, na bozích, nebo lásce. Iluze. Jen ten žebřík je skutečný.

Není nic než cesta vzhůru.”

Nedůvěrujte, ověřujte.

Nejste připraveni.

Ale můžete začít. Raději teď než nikdy.

Zdroj: https://www.citadel21.com/you-are-not-prepared

Na závěr:

Není žádným překvapením, že jsem fanouškem projektu Citadel 21 a dokonce jsem nedávno psal o jeho tištěném vydání, jako o něčem, co by mohla být, v dlouhodobém horizontu, zajímavá sběratelsko-investiční příležitost.

Rozhodl jsem se, že pokud bych měl přeložit jeden článek, který by měl tenhle zine české veřejnosti prezentovat, musí to být ten, o kterém sami v Citadel tvrdí, že je vůbec nejčtenějším. Článek je přeložen z anglického originálu a jeho autorem je Knut Svanholm. Publikováno se svolením redakce Citadel 21.