Rubriky
Lightning

Lightning Network umí víc

Platit pomocí Lightningu je seamless zážitek, při kterém člověk jen těžko narazí na některé limity, které tohle škálovací řešení má. Nebo tedy do nedávna mělo. Získat špatnou zkušenost od teď bude ještě těžší.

Jak dnes ve svém článku vysvětlil Roy Sheinfeld z Breez Technology, firmy budující technologie na Lightning Network, letos už za sebou máme pár důležitých upgradů. Ty hlavní jsou dva a řeší, jak jinak, jak dostat saty co nejefektivněji z bodu A do bodu B.

Sheinfeld používá přirovnání Lightningu k vodovodnímu systému. Platební kanály jsou podle něj něco jako potrubí a až donedávna byly všechno trubky relativně malé a platby mohly v jednu chvíli protíkat jen jednou trubkou. Fungovalo to sice dobře, ale ne tak dobře, jak by mohlo. Standardní platební kanály totiž donedávna měly svá omezení.

Quick Recap

V rychlosti si připomeňme, jak výše zmíněné kanály fungují:

  • Otevřít si platební kanál mezi sebou můžou dva uživatelé pomocí on-chain transakce
  • Takovýto kanál je limitován maximální částkou, kterou je do něj možné nahrát – 0.1677 BTC.
  • Platbu mezi dvěma uživateli, kteří spolu otevřený kanál nemají, je stále možné bleskově poslat.Využívají se k tomu kanály a nody ostatních uživatelů. 1 platba = 1 cesta
  • Kanál zůstává otevřený tak dlouho, dokud ho alespoň jedna ze stran nezavře pomocí on-chain transakce

Standardní kanály tedy sice omezováním maximální hodnoty (0.1677 BTC) limitují riziko uživatele, ale zároveň štěpí likviditu na síti a omezují tím i celkovou užitkovost. 

Pokud máme v jeden čas přístup pouze k jedné možné cestě a jsme navíc limitováni zůstatkem každého jednotlivého kanálu, jednoduše nás to omezuje. Hodí se tady přirovnání k balančním kolečkům na dětském kole. Ze začátku nám můžou pomoct, ale postupem času nás spíš zpomalují. To stejné platí o standardních kanálech v současné době. Omezováním maximální částky a svou propustností nás začali bránit v rozletu.

Wumbo Kanály

Prvním zlepšením je implementování Wumbo channels. Jednoduše řečeno, tento typ Lightning kanálu je bezlimitní, umožňuje tedy uživatelům otevřít kanál s kolika bitcoiny si jen přejí. Tahle změna přichází po několika letech testování sítě za ostrého provozu, během kterého se Lightning rozrostl o tisíce nodů a lidé si mezi sebou otevřeli desítky tisic kanálů. 

Jednou z odměn nám je tedy odstranění limitu, jehož účel byl ochránit uživatele v době, kdy se síť spouštěla jako experiment. Přestože se na Lightningu stále nacházíme ve fázi beta, software se i při zátěži prokazuje jako velmi spolehlivý.

Multi-Path Payments

Tohle vylepšení bylo implementováno už v květnu, ale ve spojení s Wumbo kanály je lepší si ho připomenout. Jedná se způsob routování transakce, který umožňuje naši platbu rozdělit na menší části a ty pak rozposlat do cílové destinace různými směry najednou. 

Než byl tenhle upgrade představen, směrování transakcí bylo omezeno zůstatkem v kanále každého jednotlivého uživatele. Vzhledem k tomu, že se platba přeposílala v plné výši a skákala z jednoho kanálu do druhého, musela se pro ni vždy najít cesta pouze přes ty kanály, které v sobě měli zůstatek alespoň ve výši celkové platby. 

Multi-Path Payments tento systém nahrazuje a v případě nutnosti dokáže platbu rozdrobit na menší části a rozposlat ji do světa i přes kanály, které by jinak neměli dostatečný zůstatek k přeposlaní celé částky. 

What’s next?

Jak dodává Marty Bent ve svém blogu – to, že se pomocí Lightningu dají posílat levně saty je jen špičkou ledovce. Pokud se bude likvidita a potrubí sítě nadále zlepšovat, je pravděpodobné, že se Lightning stane atraktivním i pro vývojaře aplikací z jiných odvětví. Na infrastruktuře by se mohli začít stavět např. messaging apps nebo distribuovaná API, u kterých hraje rychlost propagace zpráv (transakcí) klíčovou roli.

Zdroj: https://medium.com/breez-technology/mpps-wumbo-channels-optimizing-liquidity-on-the-lightning-network-6059bedea322

https://tftc.io/martys-bent/issue-824-the-lightning-network-is-maturing/