Rubriky
Ze světa

Kazachstán chystá investici 16 miliard do těžby Bitcoinu

Čerstvě jmenováný ministr pro digitální rozvoj, Bagdat Mussin, plánuje upevnit kazašskou stopu v Bitcoin miningu. Krátce po nástupu do funkce se Mussin vyjádřil právě na téma těžby digitálního zlata a zdůraznil fakt, že přístup k tamní levné elektřině je lákadlem k budoucímu rozvoji průmyslu, který už se stihl na kazašském území uchytit.

Do dnešního dne tam byl do mining infrastruktury investován ekvivalent čtyř miliard korun a podle vyjádření nového premiéra jsou nachystány předběžné dohody pro nalákání dalších investorů v celkové hodnotě 16 miliard.

V tuto chvíli je v Kazachstánu už 13 těžařských farem a další čtyři jsou ve výstavbě.

Ne zrovna malý hráč

University of Cambridge uvádí, že tahle země Střední Asie už v dubnu letošního roku obstarávala zhruba 6% Bitcoinového hashratu. To ji staví na 4. místo za mining giganty Čínu, Ameriku a Rusko.

Graf znázorňující rozdělení Bitcoin hashratu podle zemí. Ve vedení je s velkým náskokem Čína, která historicky Bitcoin těžbě vévodi.
Rozdělení celosvětového hashratu. Zdroj Cambridge Centre of Alternative Finance

Díky velmi levné elektřině (zhruba 0.9 Kč / kWh) se tak Kazachstán stává vyhledávanou zemí pro minery, kteří po nedávném halvingu hledají, kam své farmy přesunout. Od třetího čtvrtletí 2019 vzrostl tamní hashrate o 334%.

Thomas Heller, který je COO společnosti HASHR8, poskytl rozhovor magazínu BTC Times ve kterém uvádí:

“Země díky uhelným elektrárnám disponuje nadbytkem levné energie, která je teď dostupná těžařům – jsou to stovky megawatt. Panují zde ideální podmínky. Sousedí s Čínou a je zde chladné podnebí. Těžaři z Číny sem stěhují své starší stroje, aby využili levné elektřiny v obdobích, kdy ji nemohou dostat v Číně.”

Heller zároveň dodal, že investorům dodává kuráž oficiální stanovisko Kazachstánu, které dalo Bitcoin miningu legislativní zelenou.

Zde se jedná o kompletní obrat vzhledem k postoji, který vyjádřila Kazašská Národní Banka v roce 2018, kdy se snažila podniknout kroky k postavení kryptoměn mimo zákon. O několik měsíců později se vládě podařilo tyto snahy obrátit a jít cestou regulací namísto zákazů.

I přes budoucí obří investici však Heller neočekává, že by se Kazachstánu mohlo povést předehnat země velké trojky, které mají historicky velký náskok, zavedenou infrastrukturu a noví investoři je nadále vidí jako atraktivní lokality pro své farmy.

Zdroj: https://www.btctimes.com/news/kazakhstan-to-make-a-700-million-bet-on-mining