Rubriky
Ze světa

Jak se na Bitcoin dívá MicroStrategy

Firma, která ještě před měsícem neměla s Bitcoinem zdánlivě nic společnýho. Její zakladatel Michael Saylor v roce 2013 poslal do světa tweet, který zněl “Dny Bitcoinu jsou sečteny. Zdá se, že je jen otázkou času, než ho potká stejný osud jako online gambling”. Cena bitcoinu v té době byla 506 dolarů.

Píše se rok 2020 a ten stejný Michael Saylor tweetuje o Bitcoinu podruhé. Oznamuje, že jeho bilionová korporace nakoupila 21 454 BTC za 250 milionů dolarů. Jeho třetí Bitcoin tweet následuje o měsíc později. Znění? MicroStrategy přikoupila dalších 16 796 BTC. Cena bitcoinu se pohybuje okolo 11 000 dolarů.

Přestože o MicroStrategy nebylo mimo akciový trh do roku 2020 vidu ani slechu, tento týden se jméno Michaela Saylora skloňovalo napříč populárními médii. O své digitální investici se rozpovídal v řadě podcastů a každý další tweet, který pouští do světa, zní víc a víc bullish.

Messari.io připravili zajímavý přehled o tom, co si tenhle CEO myslí o Bitcoinu v dnešní době a proč změnil názor.

Fun Fact: Michael Saylor byl jedním ze spekulantů, kteří ve velkém nakoupili domény v době .com boomu. Spojitost s kryptoměnami měl pak ještě dřív, než si sám vůbec uvědomil. Za 30 milionů dolarů prodal doménu Voice.com společnosti Block.one, jednomu z předních hračů v ekosystému EOS.

Problém jménem půl miliardy

Mít na účtu 500 milionů dolarů se většině lidí nemusí zdát jako problém. Donedávna to problém nebyl ani pro velké korporace. Před finanční krizí v roce 2008 by Vám tenhle obnos vynášel 5% sezením v bance. Dostali byste tak bez rizika 25 milionů dolarů na úrocích s vědomím, že máte na účtu peníze do kterých můžete kdykoli sáhnout.

12 let později je situace odlišná. Úroky spadly k nule a ve spojení s tisknutím peněz a rostoucí inflací mají firmy s velkým obnosem peněz těžké spaní. Saylor na tohle téma poznamenal: “..najednou jsme si uvědomili, že sedíme na hromadě 500 milionů a ty se pod náma rozpouští jako kostka ledu..”

Cash je trash

Co se na první pohled nezdá jako problém je pro firmy jako MicroStrategy jen těžko řešitelná situace. Alespoň pokud musíte jednat rychle a sledujete, jak se Vám půl miliardy rozpouští před očima. Jaké mají firmy vůbec možnosti, když se chtěji současným ekonomickým podmínkám bránit?

  • Můžete udělat tzv. buyback a nakoupit zpět své vlastní akcie. Pro firmu, kterou Saylor řídí, by to kvůli legislativním omezením znamenal proces na dlouhé 4 roky. Čas, který v MicroStrategy neměli.
  • Můžete nakoupit nemovitosti.. sound good? Vlastně ani ne, ceny nemovitostí se během pandemie propadly, ale jejich majitelé se jich nechtějí vzdát a za férové ceny považují ty ze začátku roku. To pravda samozřejmě není, ale těžko lidem namluvíte, že od jedné březnové půlnoci musí o 40% dolů.
  • Můžete nakoupit akcie blue chip. Amazon, Apple a spol. Zde ale čelíte symetrickému risku. Potenciál jít o 50% dolů stejně jako 50% nahoru. No Win.

Když nad tím Saylor uvažoval, zjistil, že jeho jedinými možnostmi je stříbro, zlato, Bitcoin a alternativní investice.

Odvážný tah

Michael Saylor chtěl peníze své společnosti zaparkovat do něčeho, co má potenciál jít buď o 50% dolů ale taky o 1000% nahoru. Hledal obdobu nákupu Amazonu nebo Applu v roce 2012. Něco, čemu se říká asymetrický risk.

MicroStrategy CEO si tady všiml něčeho, co firmy, které šly o 1000% nahoru spojovalo. Ideální doba na nákup byla v době, kdy se firma dostala na hodnotu 100 bilionů dolarů a byla zároveň 10x větší než jejich největší konkurence. Do tohodle rámce Bitcoin zapadl perfektně. 100 bilionová tržní kapitalizace a (co se týká měřítka uchovatele hodnoty) mnohonásobně větší než konkurence.

Potenciál potvrzen

Jakmile si Saylor svou investiční tezy v hlavě srovnal, bylo potřeba získat souhlas ostatních funkcionařů uvnitř MicroStrategy.

Své kolegy přesvědčil, aby začli sledovat videa Andrease Antonopoulouse, přečetli si The Bitcoin Standard, podívali se na debatu Erica Vorheese s Peterem Schiffem a naposlouchali podcasty od Pompa a NLW. Výsledek? MicroStrategy dostalo zelenou. 

V srpnu nakoupili 21 454 BTC za 250 milionů dolarů a v září jich přidali dalších 16 796 za 175 milionů dolarů. V tuhle chvíli mají v Cold storage bitcoiny za 425 milonů.

Na celé záležitosti je fascinující to, že se MicroStrategy podařilo nákup provést takovým způsobem, aby nijak nepohnuli cenou. Tady můžeme vidět, jak je trh s bitcoiny likvidní. Michael Saylor prozradil, že zářijový nákup probíhal 74 hodin, během kterých firma každé tři vteřiny koupila 0.19 BTC. Celkový počet transakcí činil 88 617.

Text “MicroStrategy but MacroBalls” v reakci na obří nákup.
Zdroj: Twitter.com

Jednou se o tom budou učit ve školách

Skeptikové poznamenali, že opravdový důvod, proč MicroStrategy podnikla takto unikátní krok byl ten, že se jejím akciím od roku 2013 nedařilo úplně nejlíp. Ať je tomu jakkoli, pro akcionáře to má zajímave důsledky. MSTR je teď zároveň softwarovou firmou a s celou třetinou své tržní kapitalizace v Bitcoinu je i jakýmsi pseudo BTC ETFkem. Firma Michaela Saylora reagovala na novinky spojené s nákupem 20% nárůstem ceny akcií.

Čas ukáže, jestli se dějiny budou na tenhle krok dívat jako na geniální tah nebo korporátní omyl obřích rozměrů.

V krátkodobém horizontu to však pro Bitcoin znamená masivní výhru. MicroStrategy je první firmou, která veřejně vystoupila a svými činy potvrdila, že Bitcoin vidí jako digitální zlato. 

Manažer bilionového hedge fundu Paul Tudor Jones už investoval. Jedna akciová společnost teď vystoupila z řady a z Bitcoinu udělala svou primární finanční rezervu. Můžeme jen hádat, kdo bude následovat. Jisté je to, že manažeři korporací začínají pozornět.

Zdroj: https://messari.io/article/microstrategy-s-bitcoin-investment-thesis