Rubriky
Ze světa

Irán nabízí elektřinu minerům přímo ze svých elektráren

Ředitel iránské holdingové společnosti TPPH Mohsen Tartzlab včera oznámil, že vybrané elektrárny budou nově dodávat elektřinu Bitcoinovým těžařům přímo ze zdroje.

Obrázek elektrické rozvodné sítě

Prozatím byly za tímto účelem vybrány tři elektrárny, do kterých už bylo nainstalováno potřebné vybavení. Vláda si od tohoto kroku slibuje jednak navýšení příjmů těchto elektráren ale i jistou úlevu pro běžnou síť, ze které mineři v tuto chvíli elektřinu odebírají. 

Dvě mouchy jednou ranou

Irán se tak stává jednou z dalších zemí, která mění svůj postoj a začíná vytvářet pro mining vytvářet vhodné podmínky. Důvodem však není jen snaha nalákat nové investory, ale i řešit problémy, kterým tamní elektrické rozvody čelí. 

V lednu tohoto roku totiž Irán udělil licenci k Bitcoin těžbě více jak tisícovce minerů, což v tu chvíli vypadalo jako jednoduchý způsob, jak pomoct ekonomice a zároveň se vyhnout sankcím ze strany Spojených Národů. Záhy se však ukázalo, že těžaři svými odběry přetěžují komerční síť, což vyvolalo vzápětí obavy na řadě oficiálních míst. Po čase tedy vláda přichází s plánem B a nabízí těžařům možnost odkupovat energii přímo z elektráren za výhodnější ceny. O těch se konkrétně rozhodne v aukci, které se budou účastnit pouze mineři.

Buduje se ekosystém

Kromě levné elektřiny, jejíž cena se ve slabších hodinách dostává až na 0.01 USD / kWh (cca 25 haléřů) se Irán v červenci letošního roku rozhodl těžařům ještě více ulevit a 14 vybraným farmám nabídl až 50% slevu na odběr elektřiny v nejvytíženějších hodinách. 

Graf globálního hashrate ukazující Irán na šestém místě.
Hashrate k dubnu 2020. Zdroj: https://cbeci.org/mining_map

Podle Dat z Centra pro Alternativní Finance University of Cambridge se Irán v dubnu letošního roku podílel 3.82% na celosvětovém hash rate. To zemi řadí na celkové 6. místo za Čínu, USA, Rusko, Kazachstán a Malajsii.

Zdroj: https://www.btctimes.com/news/iranian-power-plants-to-auction-off-surplus-energy-to-bitcoin-miners