Rubriky
Novinky

Death Spiral v nedohlednu

Zatímco na papíře se jedná o zajímavý koncept, který bude jednou dost možná terčem Hollywoodské produkce, nacházíme se 11 let od nakopnutí Bitcoinového blockchainu a kapitulace těžařů je vzdálenější než kdy předtím.

Jak uvádí Bitinfo Charts, hash rate se tento týden vyšplhal na své all-time high. Výpočetní výkon zapojený v tu chvíli do sítě dosáhl hodnoty 150 exahashů za sekundu. Pro srovnání, na vrcholu posledního bull runu byl výkon v síti 10% toho současného. O rok později zhruba jedna třetina.

Proč Bitcoinová síť zaznamenává tak skokový nárůst v oblasti hash rate komentoval Ethan Vera ze společnosti HashRateIndex. Ten odhaduje, že za přírůstky stojí doručení nových ASICů do těžařských farem.

“Jednoduchý klouzavý průměr hashratu se za posledních 7 dní zvýšil o 7,5%. Antminery S19 se postupně dostávají do farem, kde jsou díky své vysoké efektivitě zapojovány do sítě i při současné nízké profitabilitě…”

Ethan Vera v rozhovoru s BTCtimes.com

Před dvěma týdny se rovněž na Twitteru objevily grafy, které údajně poukazovaly na to, že se těžařské pooly zbavují tísíců bitcoinů.

Graf ukazující outflow bitcoinů z několika hlavních poolů - Poolin, Slush Pool a HaoBTC.
Outflow bitcoinů z několika předních poolů. Zdroj: Cryptoquant.com

Na jejich konto se Vera ohradil a dodal, že podobné analýzy můžou být “nepřesné a zavádějící”.

Vzhledem k tomu, že nemáme přesný seznam všech adres, ve kterých pooly své bitcoiny drží, bylo by zavádějící označovat outflow z jedné z adres za kapitulaci těžařů. S novými Antminery doručovanými do farem po celém světě a stále stoupajícím hashratem je naopak pravděpodobné, že se víra minerů v nadchazející bull run stále zvětšuje.

Zdroj: https://www.btctimes.com/news/why-bitcoins-hash-rate-is-surging-towards-a-new-all-time-high