Rubriky
Statistiky

Circulating supply překročila 18.5 milionu

Počet coinů, které se za 11 let vytěžily, překročil v pátek 24.9.2020 pomyslnou hranici 18.5 milionů. Vzhledem k maximu, které je předem stanoveno na 21 milionů, je tak v tuto chvíli v oběhu více než 88% mincí, které kdy budou existovat.

Vůbec první blok, který dnes známe jako “genesis blok”, vytěžil sám Satoshi 3. ledna 2009. Do něj  zanesl dnes už známý titulek z britského deníku The Times. Ten se mimochodem čas od času objeví jako sběratelský kousek na bitcointalk.org, kde Vás vyjde na nižší miliony korun.

První podobný milník Bitcoinová síť zaznamenala 24. června 2009, tedy zhruba půl roku po spuštění, když se circulating supply přehoupla nad 1 milion. Odměna za vytěžený blok v té době byla 50 BTC. Za další dva roky bylo na světě digitálních mincí 10x tolik a rozrůstající se komunita upínala svou pozornost k prvnímu halvingu. Ten se uskutečnil v listopadu 2012 a znamenal snížení počtu bitcoinů uvolňovaných do ruk těžařům. O dalších 8 let a 2 halvingy později jsme do oběhu přidali dalších 8.5 milionů coinů, které představují cca 88% z budoucího maxima.

Vůbec poslední blok se vytěží zhruba okolo roku 2140, kdy se na světlo světa podívá poslední fragment bitcoinu, který zkompletuje předem stanovených 21 milionů.

Grayscale v nákupech nezpomaluje

Zatímco počet nově vytvářených mincí se snižuje, investiční fond Grayscale jen za poslední týden nakoupil 17 100 BTC. Do svého portfolia tak denně přidává více než 2x tolik BTC než kolik jich mineři stihnou vytěžit. 

Zdroj: https://u.today/bitcoin-network-surpasses-18500000-btc-in-circulation

https://www.buybitcoinworldwide.com/how-many-bitcoins-are-there/

https://www.gfycat.com