Rubriky
Eventy

ChainCamp 2020

Konference můžou být skvělým odrazovým můstkem pro lidi seznamující se s Bitcoinem. Ostravský ChainCamp měl co nabídnout jak úplným začátečníkům, tak těm pokročilým.

Přestože se v Bitcoin komunitě pár let pohybuju, dalo by se říct, že se tak děje výhradně prostřednictvím socialních sítí. Shodou okolností jsem na tohle téma nedávno zahlídl Tweet od American.Hodl, kterej prohlásil něco, co jsem si už delší dobu myslel.

Brouk do hlavy. S Bitcoinem otravuju okolí, tak bych s tím mohl otravovat i někoho, kdo to nebere jako otravování. Taky by jich mohlo být víc najednou.

Vlastně jsem se nikdy konferencím ani tak nevyhýbal, jako jsem po nich nepátral. Když jsem o tom takhle párkrát přemýšlel, přišlo mi ve výsledku škoda, že žádnej osobní zážitek nemam. To o čem píše hodl. Bitcoiner to Bitcoiner. A tak mi zavál vítr do plachet, když jsem se dozvěděl o ostravským ChainCampu.

ChainCamp 2020
Zdroj www.chaincamp.cz

V první řadě, vstupný na tuhle akci bylo zdarma, což mi přijde skoro k neuvěření. Shout out si zaslouží pořadatelé, kterým se evidentně podařilo nalákat krom kvalitních speakerů i sponzory. Nedělám si iluze o tom, jak je organizačně náročný zajistit akci pro 500 lidí a ještě ji postavit tak, aby se jí mohl zúčastnit v podstatě kdokoli.

Mám taky tušení, že kdo se snaží v Česku proniknout do Bitcoinu, tak buď četl něco by Dominik Stroukal, nebo kouká na videa od Kicoma z Bitcoinovýho kanálu. Oba na týhle akci přednášeli a kdyby se za vstupný platilo, řekl bych, že ji vyprodali.

Co se týká konference jako takový, je vlastně těžký popisovat atmosféru live eventu. O to víc, když to je poprvý. Poprvý, co můžete s někým sdílet pocity z odvětví, který vás už pár let naplňuje zvědavostí a nadšením. Druhak,asi postupně vyplave spousta videí a fotek od fotografů lepších, než jsem já, takže za mě jen uboze skromná galerie. Kdo má taky čas fotit, když můžete mezi přednáškama s týmem ze Slush Pool pomlouvat Bitmain, že jo…

Kolem dokola, na místě jsem byl od rána až do panelový diskuze, která oficiální část akce uzavírala. Snažil jsem se přebíhat mezi oběma sály, ve kterých probíhaly semináře, ve společných prostorách se odehrávaly workshopy a o kousek dál se připravovaly tacos. Přestože zrovna tam kluci bitcoin nepřijímali, člověk přimhouřil oči, aby se mohl cítit jako, Twitterem často skloňovaný, Taco Pleb.

Unpopular opinion: kdo tvrdí, že Lightning Network není připravenej na komerční nasazení, mĚL by Zbystřit. Na nádvoří se dala po celý den koupit káva, občerstvení a suvenýry z Paralelní Polis a platba pomocí Lightning byla zúčtována rychleji, než si stihnete dát telefon zpátky do kapsy. TAKE THAT ROGER VER.

Co se týká přednášejících, troufnu si říct, že si na akci našel každý něco svýho. Co jsem vypozoroval, mezi návštěvníky byli absolutní nováčci až po oddané maximalisty schopné citovat úryvky z whitepaperu. Kdo si tedy nechtěl zopakovat základy ekonomie, mohl jít do druhého sálu zjistit, jak budoucí Bitcoin gains vlastně danit a pak se posunout o něco dál a poslouchat Dana Steigerwalda mluvit o tom, jak dekonstruovat stát, abysme ty daňe nemuseli jednoho dne platit vůbec 🙂

Bohužel jsem se musel z akce vytratit krátce po začátku after party (damn you, public transport on weekends), ale hlavní program, kvůli kterému jsem se na akci dostavil, jsem si užil celý a vlastně musím dát Hodlovi z úvodu článku za pravdu.

Hanging out with Bitcoiners IS the best

Udělat podrobný review tedy nechám na ostatních. Vlastně jsem tohle psal jenom abych řekl, že je skvělý, že se v Česku takový akce pořádají a pokud někdo občas váháte, stejně jako já, jestli byste si podobnou akci užili, běžte do toho. Až poprvý zaplatíte lightningem za kafe a pokecáte s lidma, kteří jsou stejně zapálení jako Vy, budete spílat tomu, že už musíte domů a tím pádem nestihnete další pivo a historku o tom, jakej to byl před 10 lety v Česku Bitcoinovej punk.

Tak zase příště, ChainCamp!

Oficialní stránky konference na www.chaincamp.cz

Zdroj fotografií: Twitter Dominika Stroukala (https://twitter.com/Stroukal) a Magazín kryptoguru.cz https://kryptoguru.cz/rozhovor-s-kicomem-z-bitcoinoveho-kanalu/