Rubriky
Statistiky

0,1% uživatelů jsou Bitcoinoví milionáři

Tento týden se nesl tak trochu ve znamení čísel a statistik a tak dnešní mini-story bude z podobného soudku.

Server Decrypt se v jednom ze svých článků podíval na to, jak vypadá rozvržení bohatství v Bitcoinovém ekosystému, konkrétně s cílem zjistit, kolik lidí by se dalo považovat za Bitcoinové milionáře.

Co nám říká blockchain

Úvodem je třeba říct, že údaje můžou být zavádějící. Pro zjednodušení totiž musíme pracovat s předpokladem, že 1 Bitcoinová adresa = 1 unikátní uživatel. 

To v reálu nemusí být úplně pravda, jelikož k jedné adrese může mít přístup více lidí a stejně tak více adres může být vlastněno jedním uživatelem. 

Jedná se tedy do jisté míry o značné zjednodušení, bez rigorosní analýzy blockchainu je to však ten nejlepší výsledek, jakého se můžeme dobrat.

Zdrojem informací budou stránky BitInfoCharts, které provozují známý Bitcoin Rich list,  kde jsou podobné statistiky lehce k dohledání. V našem případě se tedy zaměříme na počet lidí (adres), kteří vlastní bitcoiny v hodnotě větší než 1 milion dolarů. 

Jak tabulka napovídá, k dnešnímu dni tak mezi námi chodí něco málo přes 17 000 BTC milionářů.

Jinými slovy, abyste se do této skupiny mohli zařadit, musíte mít privátní klíč, který vám odemkne peněženku s alespoň 97 bitcoiny. Právě tolik jich je při současném kurzu ($10 310/1 BTC) potřeba.

Srovnání se světem státních peněz

Pro představu, tito lidé představují 0,1% z celkového počtu uživatel. Naproti tomu, jen v Americe se mezi fiat milionáře řadí 9% dospělých američanů. Přeloženo do čísel, v USA je s majetkem převyšujícím milion dolarů zhruba 18.6 milionů lidí. Dáme-li tato číslo do poměru vzhledem k velikosti obou systémů, vyjde nám, že v Bitcoinovém ekosystému je četnost milionářů zhruba 82x menší než dospělých milionářů v Americe.

Možná trochu nečekanou statistikou je pak to, že zhruba každý 6,5 Bitcoin milionář má ve skutečnosti přístup k alespoň 970 BTC, tedy ekvivalentu 10 milionů dolarů. Elitní klub pak uzavírá 104 adres, z nichž každá uchovává bitcoiny v hodnotě přesahující 100 milionů dolarů. Vůbec nejbohatší adresou je pak cold wallet Singaporské směnárny Huobi, ve které je v době publikování  přes 227 000 BTC. Kalkulačka nám tady hlásí hodnotu 2,35 miliardy dolarů. U této adresy však máme jistotu, že se nejedná o šťastného jedince, ale o společné jmění tisíců uživatel zmíněné směnárny.

Bitcoin makes a difference

Přestože někteří uživatelé jsou tak na papíře nepoměřně movitější než jiní, dá se s jistotou říct, že distribuce bohatství je po pouhých 11 letech fungování Bitcoinu mnohem rozprostřenější než ve fiat světě. Za připomenutí taky stojí fakt, že jedna adresa není nutně vázána na jednoho člověka a hned několik adres v top 100 jsou cold wallets velkých směnáren.

Pokud byste se do statistik dál ponoři a najít třeba sami sebe, Bitcoin Rich List je pro Vás ideální stránkou.

Zdroj: https://decrypt.co/41478/there-are-now-17000-bitcoin-millionaires