Rubriky
Analýzy

Bitcoin klopýtnul, so what?

Bitcoin po delší době zažil jeden ze svých strmějších propadů. Analýza on-chain dat však změně trendu nenasvědčuje a potvrzuje solidní fundament

Jak už bývá tradicí, pokud něco dokáže zaručeně poslat cenu bitcoinu jako mávnutím kouzelného proutku dolů, jsou to zprávy související s legislativou. Když se k tomu přidá propad S&P 500, máme z toho návrat k $10k. Minulý týden takto bitcoin zareagoval na zprávy o razii v jihokorejské směnárně Bithumb a propadech americké burzy. Odepsal 12%. Pohled na on-chain data však až tak pesimistický není.

Bitcoin se vrátil k hranici $10 000. On-chain data naproti tomu zůstávají spíše bullish.

There’s something about that chain..

Pokud jste tak trochu geek a nebo Vás jen baví nahlížet technologiím pod kapotu, Bitcoinovej blockchain se pro Vás stává zemí zaslíbenou. S otevřeností systému pracuje i společnost Glassnode, která každý týden rozesílá report obsahující několik zajímavých ukazatelů a metrik. V návaznosti na cenovej sešup bitcoinu jsem se rozhodl trochu odzoomovat a podívat se, co nám současné vydání říká o stavu samotného blockchainu.

Glassnode Banner

All Good in the Hood

Glassnode hodnotí celkové zdraví BTC ekosystému ukazatelem, který nazývá GNI, tedy Glassnode On-Chain BTC Index. Ten má za úkol jedním číslem vyjádřit stav, ve kterém se blockchain nachází a kam má s největší pravděpodobností do budoucna našlápnuto. Při vyhotovování indexu následují jednoduchou myšlenku – pokud má Bitcoin vstoupit do bull runu, je z dlouhodobého hlediska důležité, aby to bylo doprovázeno silným on-chain fundamentem. Stejně tak v momentě, kdy se oslabí metaforické stavební základy, dříve nebo později se to projeví klesající cenou. Tento index je vyjádřen číslem od 0 do 100, kdy 0 znamená konec BTC a 100 značí World Reserve Currency (aspoň doufám 🙂 )

A co jsme si tedy za paseku z minulého týdne vysloužili? Glassnode ohodnotil Bitcoin ekosystém hodnotou 60, čímž naproti cca 12% cenovému klopýtnutí potvrzuje pokračující býčí trend. Zde se dá pro zjednodušení říct, že Index v hodnotě 50 je mezník a cokoli nad a pod značí sílu býčího, příp. medvědího trendu. 60 tedy celkem pohodlně sedí v rámci bullish territory.

Ukazatel pod lupou

Pojďme se podívat blíž na to, co se v rámci GNI hodnotí. Posuzovány jsou následující oblasti:

  1. Network Health – pozornost se věnuje tzv. zdraví a velikosti ekosystému, sleduje se např. jak aktivní jsou uživatelé či v jakých objemech se obchoduje na burzách
  2. Liquidity – hodnotí, jak lehce se dá bitcoin vyměnit za alternativní kryptoměny, prodat za stablecoins a v jakém poměru jsou převody do směnáren vůči výběrům
  3. Sentiment – zohledňuje několik kvantitativních metod, zaměřujících se mmj. na to, co uživatelé dělají a nedělají se svými coiny. Utrácejí? Spoří? Přikupují v očekávání dalšího bull runu?

So… how did we do?

Graf zobrazuje známky z jednotlivých oblastí a jejích subkategorií. GNI zcela vlevo.

Za uplynulý týden se nám tedy dostává následujících hodnot

  • Network health celkově 74. Oproti předešlému týdnu se o bod zvýšil ukazatel network growth, ale on-chain aktivita o bod klesla. Celková změna tedy 0.
  • Liquidity celkově za 62. Výrazné navýšení oproti celkovým 48 bodům předcházejícího týdne. Analýza ukázala, že se zvýšila jednak likvidita na burzách za účelem obchodování a také likvidita jednotlivých on-chain transakcí.
  • Sentiment celkově za 27. Zde se jedná o nejvýraznější propad v rámci všech kategorií. V předešlém týdnu jsme seděli na 52 bodech. Co bych vypíchnul je fakt, že zatímco obecný sentiment se svezl dolů společně s tím, že se celkový počet UTXOs v profitu snížil, projevila se zde tendence spořit a lidé naakumulovali levný bitcoin.

Jak to tedy interpretovat?

Výsledky reportu naznačují, že bitcoin se dál veze na silném on-chain fundamentu. V týdnu blockchain zaznamenal zvýšenou transakční aktivitu, když lidé převáděli své coiny za účelem prodeje do směnáren. Ty byly částečně vykoupeny dlouhodobými hodlery, kteří využili nižších cen.

Glassnode aktuální newsletter uzavírá konstatováním, že bitcoin zatím stále vykazuje silnou návaznost na tradiční trhy, jejichž pokračující cenové propady by mohly mít na cenu BTC negativní vliv. Důvodem by byli investoři zbavující se svých rizikovějších aktiv, mezi která stále bitcoin řadí. Co se týká dat čitelných z on-chain aktivit, bitcoin se i přes 12% propad zatím nehodlá bullish teritorium opouštět.

Zdroje:

Pro přístup k plné verzi zmiňovaného reportu můžete použít následující odkaz https://insights.glassnode.com/the-week-on-chain-week-36-2020/

Pro plnou verzi dokumentu o ukazateli GNI přejděte na tento odkaz https://cdn.glassnode.com/reports/glassnode-the-market-compass-special-edition-gni-april-2020.pdf